Rozvody - voda
Rozvod z PPR:
- Levné řešení, rychlá práce, svářečka na trubky se dá pořídit kolem 1500 Kč.
- S teplotou klesá životnost - na teplou vodu jsou jiné trubky.
- Snadno se opravuje a rozšiřuje.
Ohřev vody:
- Ohřívat co nejblíže spotřebě (bojler vedle koupelny, v kuchyni přímotopná baterie)
- Pro zvýšení životnosti a snížení zanášení je teplota vody snížená na 38°C pomocí termostatického ventily hned za bojlerem.
Vodou se nedá opařit a ve sprše si můžete pustit jen teplou a zároveň se
zvětšujete množství vody dodané bojlerem. - 160l bojler pro 3 lidi nahřívám na 45°C nad 55°C se tvoří kámen geometrickou řadou.
- Legionelu zatím neřeším - její nejčastější výskyt je v zásobnících vody bez odběru a v perlátorech na vodovodních bateriích - znáte někoho kdo perlátory pravidelně dezinfikuje? Já ne.
- Přímotopná baterie v kuchyni má 3,5 kW spirálu. Pro ohřátí vody na 50°C je třeba snížit průtok. Ve výsledku to vede k většímu používání myčky čímž se zvětšuje úspora vody.
Filtrace vody:
- Vodu v koupelně filtruji od chemikálií uhlíkovým filtrem. Hlavní důvod je chlór ve vodě, který se přidává do každého vodovodního řádu a má manželka je na něj alergická (vyrážka)
- Vodu v kuchyni filtruji od chemikálií a dusičnanů pomocí filtru Dionela. Dusičnany se do vody dostávají používáním hnojiv a nemají na organismus vůbec kladný účinek. Filtrování je relativně drahá záležitost, proto na pitnou vodu máme vyveden extra kohoutek.
- Kromě pitné vody vše prochází přes katexový filtr od Water2buy. Ten za pomocí katexové pryskyřice odebírá z vody hořčík a vápník a vyrábí tak měkou vodu. Lépe se v ní pere, neničí bojler, neucpává baterie. Stejný filtr obsahuje každá myčka a ze stejného důvodu tento filtr na proplach katexu používá sůl.
- Na vstupu vody do domu mám nainstalovaný filtr hrubých nečistot. Kdo si myslíte, že vám vodárna posílá čistou vodu budete překvapení jaký sajrajt z toho bude odkapávat při údržbě.
Typy a triky:
- Pro zabránění kolísání tlaku má koupelna na vstupu před bojlerem redukční ventil tlaku jak na teplou i studenou. Pokud někdo spláchne neklesne vám tlak.
- Pro zabránění kolísání teploty vody je za bojlerem již zmiňovaný termostatický ventil.
- 80% lidí které znám zažili selhání pojišťovacího ventilu (vlivem zanášením kamenem), který buď vytopil dům a nebo několik dní odtékal beztrestně do odpadu. Řešení je jednoduché - za pojistný ventil vřadíte expanzní nádobu na pitnou vodu a je klid.
- Bojler pořizuji od Dražic - prý mají kvalitnější smalt. Selským rozumem čím těžší bojler stejného objemu, tím lepší by měl být (neověřeno).
- Většina bojlerů má v sobě hořčíkovou anodu, která zabraňuje korozi a vydrží cca 1-2 roky. Po jejím ztrávení se urychluje destrukce bojleru. Zda se vyplatí jí měnit nemám názor.